Centrum Kultury Dziecka

Będzie kolejna książka o przygodach jeża spod miasta Zgierza
23
lut

Będzie kolejna książka o przygodach jeża spod miasta Zgierza

Nie chcemy wybudzać zgierskiego jeża z zimowego snu, ale czeka go bardzo pracowita wiosna i lato. Nasz sympatyczny zwierzak rozpocznie podróże po 10 miasta i miejscowościach Polski, będzie poznawał lokalne dziedzictwo i ciekawe historie. Jego przygody zostaną znowu opisane i wydane w kolejnej książce napisanej wspólnie z mieszkańcami tych miejsc!

Tak. Dostaliśmy dofinansowanie (31 tys. zł) na projekt pn. "Podróże jeża spod miasta Zgierza" ze środków programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych", pozostających w dyspozycji Dyrektora Narodowego Centrum Kultury. Projekt zakłada napisanie wspólnie z mieszkańcami 10 polskich miast i miejscowości nowych przygód jeża spod miasta Zgierza, bohatera książki W. Chotomskiej. Będzie to kontynuacja działań podjętych w ramach zgierskiej inicjatywy lokalnej, zrealizowanej w 2019 r. dzięki programowi NCK Dom Kultury+. Wówczas wspólnie ze zgierzanami napisane zostały "Dalsze przygody jeża spod miasta Zgierza", zwane Książką wszystkich zgierzan.

Centrum Kultury Dziecka chce rozszerzyć te działania o instytucje/organizacje kultury z Polski. Współpracę zadeklarowało 10 partnerów z: Suszca, Milanówka, Zduńskiej Woli, Cieszyna, Bierutowa, Żywca, Sycowa, Strzelec Opolskich, Redy oraz Czernicy. W każdej z nich zostanie zebrana grupa od kilku do kilkunastu osób, które wspólnie napiszą jedną przygodę jeża, osadzoną w kulturowym, historycznym kontekście miejsca. W każdej z nich powstanie jeden rozdział przygód opisujących przygodę jeża, osadzoną w dawnej lub współczesnej historii miejsca, nawiązującej do lokalnego dziedzictwa. Opowieści powstaną dzięki wspólnej pracy  grup mieszkańców, z wykorzystaniem kreatywnych metod, np. myślenia lateralnego i przy wsparciu etnografki. Zostaną one zebrane i wydane w podsumowaniu jako książka. Z historii powstanie też audiobook - z czego bardzo się cieszymy, bo to pierwsza taka inicjatywa w Zgierzu. Wartością dodaną będzie utworzenie specjalnego fanpejdża na Facebooku, gdzie zostaną zebrane wszystkie nowe historie o jeżu spod miasta Zgierza - zarówno z niniejszego projektu, jak i inicjatywy z programu Dom Kultury + 2019.

Cieszymy się na tę inicjatywę,  jak jeże na kryjówkę w liściach!! ;)